Rüzgar Enerjisi

Deprem Bölgesindeki 21 Rüzgar Santrali Elektrik Üretimi Yapmaya Başladı

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerde elektrik üretimi yapan 21 rüzgar santralinin üretimi durmuştu. Yapılan müdahaleler sonrasında santraller tekrar üretime geçti.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden yaptığı açıklamada, depremin yaşandığı günden bu yana, bölgede arama kurtarma ve diğer ihtiyaçların temini için seferber olduklarını belirterek, “Bunların yanı sıra bölgedeki artan enerji arz güvenliği ihtiyacına cevap verebilmek açısından bölgede kurulu rüzgâr santrallerimizin kontrolleri de hızlıca yapıldı. Rüzgâr santralleri ana yapıları depremi çok şükür hasarsız atlattı ve iletim şebekesindeki hasarlar tamamlanarak şebekenin devreye alınmasıyla beraber hepsi tam kapasite devreye alınmış durumda” ifadelerini kullandı.

Erden, deprem sonrasında şebeke sıkıntı olduğundan dolayı santrallerde üretilen elektriğin tüketim noktalarına iletmesinde sorun yaşandığını fakat sorunun giderildiğini vurgulayarak, 962,42 megavat gücünde toplam 21 rüzgâr enerjisi santralinin kesintisiz olarak enerji ürettiğini açıkladı.

Deprem Bölgesindeki Birçok İlde Enerji Üretimi Devam Ediyor

Hatay’ın 11 santral ve 437,47 megavat kurulu güçle bölgede en fazla rüzgâr santraline sahip il olduğu ve depremlerin ardından elektrik üretimine tekrar başlandığı ifade edildi.

Ayrıca, Osmaniye-Gaziantep bölgesinde de 242 megavatlık 3 santralde sorun olmadığı ve üretim yapmaya devam ettiği söylendi. Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta bulunan 121,5 megavat kapasiteli 2 santral, Gaziantep’te yer alan 65,55 megavatlık 1 santral ile Adana’da bulunan 33,4 megavinatlık 1 santralin de elektrik üretimi yaptığı belirtilerek, Osmaniye-Kahramanmaraş ile Adıyaman ve Malatya’da bulunan sırasıyla 23,3, 27,5 ve 11,7 megavatlık 3 santralde de herhangi bir sorun olmadığı açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu