Güneş Enerjisi

Çin’in Güneş Hücresi Üretim Kapasitesi 600 GW’a Ulaşabilir

Çin’in güneş hücresi üretim kapasitesi 2022 yılı sonunda 239 GW’lık artış ile 600 GW seviyesine ulaşabilir.

Asya Avrupa Temiz Enerji (Güneş) Danışmanlığı’na (AECEA) göre, Çin’in toplam yıllık güneş pili ve modül üretim kapasitesi 2022 yılının sonunda 239 GW artarak 600 GW seviyesine ulaşabilir. 2021 yılı sonunda bu seviye 361 GW idi.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre planlanan yeni güneş hücresi üretim kapasitesinin çoğunun TOPCon ve HJT gibi yüksek verimli n-tipi hücreler ile ilgili olacak.

Kurum ayrıca, Ocak ayından bu yana, Çin’de üretici 20 şirket, önümüzdeki birkaç ay veya 1,5 yıla kadar gerçekleştirilmesi planlanan toplam 380 GW’lık modül üretimini artıracağını açıkladı ve bu kapasitenin çoğunun n-tipi modüllerle ilgili olduğuna dikkat çekti.

Çin’in Güneş Hücresi Üretim Kapasitesi Katlanarak Artmaya Devam Edecek

Bu yıl şimdiye kadar, polisilikon, wafer, hücre ve modüllerin üretimi, Çin’in 2021 yılındaki üretimini şimdiden yaklaşık %50 oranında geride bıraktı. Asya Avrupa Temiz Enerji Kurumu’na göre bu yılın haziran ayına kadar en büyük 10 hücre üreticisinin modül sevkiyatları 100 GW seviyesini geçti ve Eylül sonunda da bu seviyenin 140-150 GW’a ulaşması bekleniyor. En büyük 10 üretici firmadan 5’i ise bu yıl için 183-205 GW arası modül satış hedefi belirledi.

AECEA, yaptığı açıklamaya göre Çin’deki modül üretici firmaların üretim kapasiteleri her yıl katlanarak artmaya devam edecek ve yeni üretici firmaların da pazara girmesiyle önümüzdeki yıllarda Çin’in güneş hücresi üretim kapasitesi yıllık olarak daha da artacağı ön görülmektedir.


[1] PV Magazine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu