Güneş Enerjisi

Binaya Entegre Fotovoltaik (BIPV) Sistemi ile Yıllık 58 MWh Elektrik Üretiliyor

7 katlı binaya monte edilen ve yaklaşık 54 kW kurulu güce sahip binaya entegre fotovoltaik sistemi yıllık 58 MWh elektrik üretimi sağlıyor.

ABD’li Gayrımenkul Şirketi olan Dominion Properties binasının ön cephesi güneş panelleri ile kapladı. Şirketin ABD, Milwaukee’deki 7 katlı binasının ön cephesinde yer alan güneş panelleri yıllık 58 MWh elektrik üretimi sağlıyor. Bu Binaya Entegre Fotovoltaik (BIPV) Sistemi binanın elektrik faturasının düşürülmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Bina yüzeyinde her biri 450 W gücünde toplam 120 adet güneş paneli kullanıldı. Toplamda kurulu gücü de 54 kW seviyesindedir. Kurulan bu Binaya Entegre Fotovoltaik (BIPV) sistemi, ofis binasında yer alan kiracıların da elektrik maliyetlerinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Firma yaptığı açıklamada elektrik tüketimlerinin yoğun olduğu gündüz vakitlerinde güneşten üretilen elektriğin de maksimum seviyede olduğunu ve bu sayede de sistemin binayı kullanan kiracıların elektrik faturalarına büyük bir tasarruf getireceğinin altını çizdi. Ayrıca binanın boş ve kötü görünümlü alanını da verimli bir şekilde değerlendirdiklerini belirten şirket yetkilileri, temiz ve çevreci bir enerji kaynağı olan güneşin yüksek binaların cephelerine kaplanacak BIPV sistemleriyle elektrik enerjisine dönüştürülmesinin önemini de vurguladılar.

Sistemi kuran firma yetkilileri maksimum güneşi elde etmek için bu bölgede 23’lik bir açı kullanılması gerektiğini ama bina cephesine dikey olarak monte edilen BIPV sistem açısının 90° olduğunu vurgulayarak güç optimize ediciler ve kullanacak invertörlerin oldukça önemli olduğunu belirttiler.


[1] PV Magazine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu