Güneş Enerjisi

Biden, Güneş Enerjisi Ürünlerine Uygulanan Gümrük Vergilerini Veto Edecek

ABD'li yasa koyucuları dört büyük Güneydoğu Asya ülkesinden gelen güneş enerjisi bileşenlerinin sevkiyatına yönelik gümrük vergilerini geri getirmek için harekete geçti ancak ABD Başkanı Joe Biden bu hamleyi veto edecek ve gümrük vergilerindeki duraklamayı sürdürecek.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin güneş enerjisi bileşenleri tedarikinin yaklaşık %80’ini oluşturan Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Malezya’dan gelen mallara yönelik gümrük vergilerinin iki yıl süreyle askıya alınmasını sona erdirmek için Kongre tarafından yapılan hamleyi veto etmeyi planlıyor.

Beyaz Saray tarafından yapılan basın açıklamasında, “Yönetim, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan ve güneş pilleri ve modülleri ithalatında belirli vergilerin tahsilini geçici olarak askıya alan bir yasayı onaylamayan karara şiddetle karşı çıkmaktadır” denildi. “Dört Güneydoğu Asya ülkesinin Çin’den gelen ve antidamping ve telafi edici vergi (AD/CVD) yasaları uyarınca sevk edilen malların maliyetinin %50 ila %250’si arasında değişen gümrük vergilerine yol açabilecek gümrük vergisi kaçağı ürünlere yataklık ettiği iddia ediliyordu.”

Bu yaklaşan gümrük vergisi tehdidi, iptal edilen ve geciken projelere dönüşen savunulamaz bir risk seviyesi yarattı. Bu etki o kadar belirgindi ki, Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği’nin bu yıl için proje dağıtım tahminini yarı yarıya düşürmesine yol açtı.

2022’nin ilk yarısında şebeke ölçeğindeki güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık %20’si tedarik sorunları ve belirsizlik nedeniyle ertelendi veya iptal edildi. Bu belirsizlik, Başkan Joe Biden’ın 5 Haziran 2022’de dört ülkeden gelen güneş enerjisi tarifelerine 24 aylık bir moratoryum koymasıyla geçici olarak ortadan kalktı.

Başkan Joe Biden

Bu Nisan ayında Temsilciler Meclisi Yollar ve Araçlar Komitesi moratoryumu sona erdirmek ve Kongre İnceleme Yasası yoluyla tarifeleri geri getirmek için 26-13 oy kullandı.

Temsilci Dan Kildee (D-MI) “Yabancı güneş enerjisi üreticilerinin ticaret yasalarını ihlal etmelerine izin veremeyiz, özellikle de bu durum Amerikalı işçilerin ve Amerikan işletmelerinin zararına olduğunda” dedi.

Tarife muafiyeti, 6 Haziran 2024’ten önce ithal edilen modüller veya Aralık 2024’ten önce proje sahalarına kurulan modüller için geçerlidir. Reuters, Biden’ın iki yıllık moratoryumunun, ABD’nin yerli güneş enerjisi üretimi artarken bir köprü görevi görmesini amaçladığını söyledi.

Solar Energy Industries Association Başkanı ve CEO’su Abigail Ross Hopper, “Amerika Birleşik Devletleri şu anda iç talebi karşılamak için yeterli miktarda güneş paneli ve hücresi üretme kapasitesine sahip değil” dedi. “Bu stratejik yaklaşım bir yandan mevcut işleri korurken diğer yandan da ABD’de güneş enerjisinin yaygınlaştırılmasının sağladığı güçlü çevresel, ulusal güvenlik ve istihdam yaratma avantajlarının sürdürülmesine yardımcı olacaktır.”

Ticaret Bakanlığı Aralık ayında dört ülkenin AD/CVD yasalarını ihlal etmekten suçlu olduğuna dair bir ön karar vermişti. Bu karara ilişkin nihai kararın 2 Mayıs 2023’te verilmesi planlanıyor.


[1] PV Magazine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu