Rüzgar Enerjisi

Asia Global Enerji Muğla’da 50 MW’lık Rüzgar Enerji Santrali Kuracak

Asia Global Enerji Muğla'da 650 milyon TL yatırım yaparak rüzgar enerji santrali kuracak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ve 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesinin ardından artan depolamalı yenilenebilir enerji yatırımlarından biri daha Muğla’da gerçekleştirilecek. Pekerler İnşaat ve Nesma Yapı ortaklığı olan Asia Global Enerji Yatırım Anonim Şirketi, Muğla’nın Menteşe ilçesinde, 50 MWe kurulu gücünde depolama tesisi ile birlikte Özlüce Rüzgar Enerji Santrali (RES) kuracak. Projenin toplam değerinin 650 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

Yapılacak projede her biri 5 MW gücünde 10 adet rüzgar türbini ve 50 MWe/50 MWm gücünde enerji depolama tesisi kurulup işletilecek. Santralin yılda toplam175 milyon kWh elektrik üreteceği düşünülüyor. Üretilen elektrik Muğla TM 154 kV’ye bağlanacak. Ayrıca üretilen elektrik 1384,21 hektarlık santral sahası içerisinde 0,10 ha alanda kurulacak olan Enerji Depolama Tesisinde depolanacak.

Farklı İllere de RES Kurulması Planlanıyor

Asia Global Enerji, Muğla’nın yanı sıra Karaman ve Antalya’da 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Tufandağı Rüzgar Enerji Santrali (RES); Kırklareli il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Karakos Rüzgar Enerji Santrali (RES); Karaman il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Çoka Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Yozgat’ta 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Sorgun Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu