İklim Değişikliği

AB, Dizel ve Benzinli Otomobil Satışını 2035 Yılında Yasaklıyor

Avrupa Birliği, iklim değişikliği ile mücadelede elektrikli araçların kullanımını artırmak amacıyla 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışını yasakladı.

AB Konseyi, taşıtlara yeni karbon emisyon standardı ile ilgili düzenleme ile ilgili Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler arasında uzlaşıldığını açıkladı.

Bu standartlara göre AB üyesi ülkeler 2035 yılından itibaren satılacak yeni tüm otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyona sahip olması gerekecek.

Belirlenen bir diğer hedef ise otomobil üreticilerinin 2035 yılına kadar karbon emisyonlarını %100 oranında azaltması oldu.

Belirlenen hedefler doğrultusunda Avrupa Birliği ülkelerinde 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli de dahil olmak üzere içten yanmalı motora sahip otomobillerin satışı yapılamayacak.

2030 yılına kadar da otomobillerde %55, kamyonetlerde de %50 emisyon azaltım hedefi belirlendi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi arasında gerçekleştirilen 2035 yılından itibaren sıfır emisyonlu otomobil satışı anlaşması 2030 iklim hedeflerinin gerçekleştirilmesi konusunda bir dönüm noktası niteliği taşıdığını vurguladı.

Avrupa Birliği ayrıca bütün sektörlerin ve araçların 2050 yılına kadar sıfır emisyonlu olmasını hedeflemektedir.

Benzinli ve dizel otomobiller için yapılan bu düzenleme resmi onayın ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Bu düzenleme ayrıca Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın da bir parçası olan ve emisyonları 2030 yılına kadar minimum %55 seviyesinde azaltmayı ön gören “55’e Uyum” paketinde yer alan teklifler arasında yer alıyordu.


[1] Reuters

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu