Güneş Enerjisi

“YEKA Modeli Sayesinde Avrupa’nın İlk ve Tek Entegre Fotovoltaik Güneş Enerjisi Tesisi Kuruldu”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ODTÜ-GÜNAM) tarafından düzenlenen Türkiye Fotovoltaik Teknolojileri Platformu FV Teknolojileri Çalıştayı’nda konuşma yaptı. Bayraktar konuşmasında, Türkiye’nin son 5 yılda dünyada ilave kurulu güç artışında önemli bir aşamaya geldiğini ifade ederek, 7’inci sıraya yükseldiğini belirtti.

Bayraktar, Yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeler ve kullanımının yaygınlaşmasıyla küresel emisyonların engellendiğine dikkat çekerek, “Önemli bir konuma erişen ve parlak bir geleceği olan güneş enerjisi sektörünün gelişiminde özellikle tarife garantisi ve diğer teşvik mekanizmalarıyla geliştirdiğimiz programlar büyük önem arz etmektedir. Özellikle seçtiğimiz alanlarda büyük ölçekli yenilenebilir enerji projeleri kurarak yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli ve etkin kullanılması ve bunu hedefleyen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli yerli üretim ve AR-GE’yi kapsayan bütüncül bir vizyonun göstergesidir. Türkiye’nin halihazırda elektrikteki kurulu gücünün yüzde 54,5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından geldi ve bu alandaki gelişmelerin elektrik üretimine yansıdı. Geçen yıl sonunda toplam üretimin yaklaşık yüzde 5’ine karşılık gelen 15 teravatsaatlik elektrik üretimini güneşten sağlamış durumdayız.” dedi.

YEKA modeli sayesinde Avrupa’nın ilk ve tek entegre fotovoltaik güneş enerjisi tesisinin kurulduğunu söyleyen Bayraktar, Türkiye’nin fotovoltaik modül üretim kapasitesinde Avrupa’nın tamamının neredeyse toplam kapasitesiyle yarışır hale geldiğini vurguladı.

“2035 Yılında 53 bin Megavatlık Güneş Depolama Kapasitesi Hedefliyoruz”

Türkiye’nin en önemli makro iktisadi açmazlarından biri olan enerjide dışa bağımlılığı ve onun getirdiği enerji ithalatını ancak yakıtta ve teknolojide yerli üretimin artırılması ile mümkün olduğunu anlatan Bayraktar, bu noktada gayretlerin sürdüğünü ifade etti.

Bayraktar konuşmasının devamında şunlar söyledi:

“Cumhurbaşkanımız 2053’te Net Sıfır emisyon hedefini ilan etti. Türkiye’nin karbon nötr ekonomi olması için özellikle enerji sektöründe üzerimize düşen çalışmalarla ilgili ilk değerlendirmelerimizi yaptık. Bu bağlamda Türkiye 2035’e geldiğinde 53 bin megavatlık güneşe, yaklaşık 30 bin megavatlık rüzgara, 7 bin 200 megavatlık nükleere ve 7500 megavatlık depolama kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Biraz daha uzun vadede konuşulacak olursa önümüzdeki 30 yıl boyunca Türkiye’nin her yıl 5 bin megavat güneş santralini hayata geçirmesi gerekiyor. Bu bağlamda Güneş Enerjisi Teknolojileri Eylem Planını ODTÜ-GÜNAM ile beraber TENMAK işbirliği ile çalışıyoruz. GÜNAM’ın her geçen gün büyümesini ve önemli bir işlev üstleneceğini görüyoruz, destekliyoruz.”

“Yakın Zamanda Türkiye Fotovoltail Teknolojisinde Küresel Piyasada Rekabet Edebilecek”

Yapılan çalıştayda ODTÜ-GÜNAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan da söz aldı. Turan, TÜBİTAK 1004 programı kapsamında geçen yıl temmuzda resmi olarak kurulan Türkiye Fotovoltaik Teknolojileri Platformu’nun (TFTP) 1’inci kamuya açık çalıştayının gerçekleştirildiğini söyleyerek, “TFTP Türkiye’nin yakın geleceğinde fotovoltaik teknolojilerinde yüksek yerlilik oranı ile maliyet/performans olarak ulusal ve küresel piyasalarda rekabet edebilecek yenilikçi ürünlerin prototiplerinin geliştirilmesi ve seri üretimi için yetkinliklerin kazanılması amacıyla yola çıkmıştır.” dedi.

Çalıştayda dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisinin durumu ve ilgili stratejiler, afetlerde fotovoltaik teknoloji uygulamaları, panel cam teknolojileri, organik güneş hücreleri konularının da dahil olduğu sektör gündemine yönelik sunumlar yapıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu