Enerji Depolama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Yeşil Dönüşüm Hedeflerini Öne Çektik”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10 Ekim 2023, tarihinde A Haber ve A Para ortak yayınında yenilenebilir enerji ile ilgili açıklamalar yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada sanayicilerin Avrupa Birliği’nin uygulamaya başlayacağı karbon vergilerine karşı korumak için yeşil dönüşüm hedeflerini öne çektiklerini ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri ile 50,7 milyar dolarlık çerçeve bir anlaşmada mutabık kalındığının altını çizerek bu programda yeşil dönüşümü öncelik alanlarından biri olarak belirlediklerini söyledi.

Bakan Şimşek, bu doğrultuda programın yarısından fazlası olan 27 milyar dolarlık bölümünün doğrudan yatırım olarak yenilenebilir enerji sektörüne yapılacak yatırımları içereceğini kaydederek, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ve cari açığını azaltma hedeflerinin yıllara yayılarak, iç kaynaklarla ulaşılmasının hedeflenebileceğini fakat yeşil dönüşümü Avrupa Birliği’nin uygulayacağı karbon vergilerine karşı öne çektiklerini belirtti.

Yeşil dönüşümü sanayicilerin bu türden vergilere karşı hazırlıklı hale getirilmesi için öncelikli alan olarak belirlediklerine de vurgu yapan Bakan Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yakın zamanda yeni bir ziyaret daha yapacağını bildirerek ziyarette çerçeve programın ilk somut adımlarının atılacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu