Enerji Depolama

Yenilenebilir Enerjinin Depolanması için Nikel Metal Hidrit Bataryalar

İsveç merkezli depolama sistemi tedarikçisi Nilar International AB, bittiğinde gaz ile tekrar doldurularak ilk kapasitesine geri gelebilen, yeniden kullanılabilir ReOx üretimine başladı. Üretilen geri kullanılabilir bu nikel metal hidrit bataryalar üç defaya kadar tekrar doldurulabilmektedir.

Üretime başlar başlamaz da İsveçli yenilenebilir enerji şirketi Enequi’den ilk siparişi aldı.

Şirketin CEO’su Erik Oldmark, PV Magazine verdiği demeçte, “Modüler Nilar pil, farklı türdeki ticari ve endüstriyel mülklerin, ev ve konut uygulamalarının yanı sıra akıllı şebeke altyapısı uygulamalarının enerji ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi ölçeklenebilir enerji depolama uygulamalarını destekliyor” dedi. . “Özellikle zaman kaydırma, tepe noktası tıraş, yedekleme, frekans düzenleme, ada oluşturma veya kesintisiz güç kaynağı gibi birden çok işlevi bir araya getirmek isteyenler için çok uygun.” dedi.

Şirket, %100 yenilenebilir enerji ile çalıştığını belirttiği İsveç Gävle’deki fabrikasında depolama sistemleri üretiyor. Üreticiye göre, pilin doğal yaşlanma süreci tersine çevrilebilir ve pilin en az üç kez tam kapasitede çalışabildiği bildiriliyor.

Nikel metal hidrit bataryalar, her biri bir pozitif elektrot, bir ayırıcı ve bir negatif elektrot içeren on pil hücresinden oluşmaktadır. Hücreler, aralarında metal bir çift plaka ile yatay olarak üst üste istiflenmiştir. Dış plakalar, modüldeki tüm hücreler için akım toplayıcı görevi görür ve bildirildiğine göre %10’luk bir hacimsel yoğunluk avantajı sunmaktadır.

Nikel metal hidrit bataryalar, nikel metal hidrite bağlı bir elektrolit bazlıdır. Elektrolit tekrar yenilenebilir ve geniş bir sıcaklık aralığında mükemmel bir iyonik iletkenlik sağlamaktadır.

Şirket, kuru tozların sıkıştırılması için patentli bir teknikle cihazın pozitif ve negatif elektrotlarını geliştirdi ve elektrolit deposu görevi gören bir ayırıcı kullandı. Çift plakalar ise hücreleri kapatmak ve hücrelerin kendi aralarında elektriksel temasını sağlamak amacıyla kullanıldı.

Şirket, “Nikel metal hidrit bataryalar çift kutuplu tasarımda, akım elektrot ve çift plaka yüzeyine diktir, bu da tüm çift plakalı alanın hücreler arasında akım akışı için kullanılmasını sağlar” dedi. “Bu, direnci önemli ölçüde azaltır ve çift plaka ve elektrot yüzeyi üzerindeki akım dağılımının tekdüzeliğini optimize eder.”

Önerilen sistem konfigürasyonunda, her batarya paketi 12’ye kadar modül içerir ve her modül 10 pil hücresi içerir. Pil paketleri, 600 VDC’ye kadar maksimum nominal pil voltajıyla kullanılabilir.

Nikel Metal Hidrit Bataryaların Geri Dönüşümü de Kolay

Şirkete göre, bataryaların geri dönüşümü de kolay ve çevre dostudur.

Oldmark, “Ana bileşen aktif malzeme olan nikel, kalite kaybı olmaksızın kolayca geri dönüştürülebilir ve herhangi bir kalıntı yeniden kullanım için metal endüstrisine gönderilir” dedi. “Nilar’ın akülerinde kullanılan su bazlı, yanıcı olmayan elektrolit kimyasal olarak kararlı olduğu için elektrotlar arasında ısı üreten reaksiyonlar oluşamaz. Diğer birçok pilin aksine, Nilar piller kendiliğinden patlayamaz ve hatta dahili olarak kısa devre yapamaz. Ayrıca, bir hücre tehlikeli bir şekilde ısındığında, ardından bir sonraki ve bir sonraki hücre ısındığında, ısı yayılımı riski yoktur.” dedi.

Nikel metal hidrit bataryalar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?


Kaynaklar

[1] PV Magazine

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu