Güneş Enerjisi

Güneş Modülü Fiyatları Son 2 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), güneş modülü fiyatları, dağıtımı ve ithalatına ilişkin temel kriterlere odaklanan yeni bir rapor yayınladı.

NREL yeni bir raporda fotovoltaik güneş modülü için güçlü bir küresel talep olduğunu belirtiyor. Çin, 2022 yılında küresel talebin %42’sini temsil edecek şekilde kurulumlarını yıllık %57 oranında artırarak güneş enerjisi dağıtımında öncü olmaya devam ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı, Çin’in kurulumlarının çoğunun büyük, merkezi şebeke ölçekli projeler yerine daha küçük dağıtılmış projeler olduğunu söyledi. NREL, analistlerin küresel kurulumların bu yıl 300 GW’a ve 2025 yılına kadar 400 GW’a ulaşmasını beklediklerini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde güneş kurulu gücü, 2022 yılında yeni elektrik üretim kapasitesi ilavelerinin yaklaşık %46’sını temsil etmiştir. Yine de güneş enerjisinin enerji dönüşümünde temel bir teknoloji olarak rolünü oynaması için önünde uzun bir yol var. NREL, güneş kurulu gücünün 2022’de net yaz kapasitesinin %9’unu ve yıllık üretimin %4,7’sini temsil ettiğini belirtti.

Kaliforniya, elektrik üretiminin %27,3’ünün güneş enerjisinden sağlanmasıyla güneş enerjisi alanında en büyük atılımı gerçekleştiren ülke olmuştur. Güneş enerjisi, 2022 sonu itibariyle 16 eyaletteki üretim karışımında en az %5’lik bir paya sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu