Güneş Enerjisi

GENSED Genel Sekreteri Erkan: “GES Projeleri Karbon Ayak İzini Azaltıyor”

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, öz tüketim amaçlı santral yatırımlarını hayata geçirmek isteyen sanayicilerin, trafo bağlantı kapasitelerinden etkilenmeyen lisanssız güneş santrali (GES) projelerine ihtiyaç duyduklarını açıklayarak, bu tür projelerin Türkiye’nin karbon ayak izinin azaltılmasına sunacağı büyük katkıya dikkat çekti.

“Yeni Düzenlemelere İhtiyaç Var”

Erkan açıklamasında, sınırda karbon düzenlemesi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın, Türkiye’nin sanayicilerini ve işletmelerini doğrudan etkilediğini, sanayici için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Sanayiciler ve işletmeler, sınırda karbon vergisinden etkilenmeden ihracatlarına devam edebilmek, elektrik tüketim maliyetlerini azaltmak, uluslararası alanda daha rekabetçi fiyatlar ile Türkiye’de ihracat geliri kazandırmak amacıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına yöneliyor. Maliyeti en düşük yenilenebilir enerji kaynağı olarak öne çıkan güneş enerjisi yatırımlarına olan ilginin arttığı bu yatırımlara yönelme trafolardaki bağlantı kapasite yetersizliği nedeni ile sınırlı sayıda gerçekleşiyor.” dedi.

“Sıfır Geri Besleme Sistemleri Ülkemizde Uygulanmalı”

Güneş enerjisi sektörünün geleceği için enerji alanında alınan kararların önemli olduğunu vurgulayan Erkan, “Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin yayınladığı trafo merkezli bağlantı kapasite bilgilerine göre, sanayicilerimizin ve işletmelerimizin tüketimlerini karşılamak için 5.1.h kapsamında üretim santrali kurmaları için yeterli kapasite bulunmuyor. Bu durumda, lisanssız üretim santrali kurulum isteklerinin çözümü için yeni bir bağlantı şekline acil ihtiyaç duyuluyor. Sıfır Geri Besleme (Zero Feed-In) sistemlerinin ülkemizde de uygulanmasıyla üretilen enerjinin yerinde tüketilmesi, istenirse bataryalarda depolanması ve fazla enerjinin şebekeye basılmaması sağlanarak trafo bağlantı kapasitelerinden etkilenmeden yenilenebilir enerji yatırımları yapılabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu