Güneş Enerjisi

Fransa’da İlk Çeyrekte 601 MW Kapasitede GES Kuruldu

Fransa Mart ayı sonunda 17,15 GW kümülatif kurulu fotovoltaik (FV) güneş enerji kapasitesine ulaştı.

Fransa Ekolojik Geçiş Bakanlığı, Ocak-Mart çeyreğinde Fransız şebekesine yaklaşık 601 MW yeni FV güneş enerji sisteminin bağlandığını bildirdi. Bir önceki yılın aynı döneminde ülke 596 MW yeni FV güneş enerji kapasitesi eklemiş ve 2022’nin dördüncü çeyreğinde yeni kurulumlar 685 MW’a ulaşmıştı. Yılın tamamındaki kurulumlar 2022’de 2,4 GW yeni güneş enerjisi kapasitesine ulaştı.

Fransa, Mart 2023 sonunda 17,15 GW kümülatif kurulu FV güneş enerji kapasitesine ulaşmıştır. Nouvelle-Aquitaine, Auvergne-Rhône-Alpes ve Provence-Alpes-Côte d’Azur ve Grand Est bölgeleri, bu yılın ilk çeyreğinde yeni bağlanan tüm kapasitenin %63’ünü oluşturdu. Bu bölgeler, Mart ayı sonu itibariyle Fransa’da bağlanan tüm kümülatif gücün %73’ünden fazlasını temsil eden en yüksek kurulu kapasiteye sahip bölgelerdir.

Bu arada, şebeke bağlantı talepleri ile sıraya giren güneş enerjisi projelerinin toplam kapasitesi, bu yılın başından bu yana %40 artarak 18,5 GW’a ulaştı ve buna imzalanan bağlantı anlaşmaları ile 4,4 GW da dahildir.[1] PV Magazine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu