Güneş Enerjisi

Frankurt Havaalanı’nda Dikey Güneş Panel Sistemi

Frankfurt Havalimanı’nı işleten şirket olan Fraport AG, yeşil elektrik payını artırmak için farklı bir konsept olan dikey güneş panel sistemi kurdu.

Dikey güneş panel sistemi, toplam 8,4 kW kapasiteli 20 güneş modülü içeriyor. Havaalanındaki mevcut güneş enerji sistemlerinin aksine bu tasarım, çift cam panellerin dikey olarak monte edildiği bir sistemdir.

Fraport firmasına göre, dikey düzenlemenin temel nedeni biyoçeşitliliği korumak. Zeminin minimum gölgelenmesi ve yağışın engelsiz dağılımı nedeniyle, bitki örtüsü üzerindeki etki minimumdur. Aynı zamanda, güneş ışığı panellere gün boyu en iyi şekilde vurabileceğinden, sistem kapladığı küçük alana rağmen yüksek elektrik verimi sağlıyor. Ek olarak, dikey tasarım, parlamanın fiziksel olarak imkansız olduğu anlamına geliyor.

Firma sorumlusu: “İlk tanıtım bölümünde, sistemin inşası ve bakımının yanı sıra çevredeki yeşil bakım konusunda deneyim kazanmak istiyoruz. Gelecekte bundan kendi personelimiz sorumlu olacak. Yakında pist boyunca ek fotovoltaik alanı gerçekleştirmeye başlayacağız ve bunu mümkün olan en kısa sürede tamamlayacağız.” dedi.

Sistemin kapasitesinin arttırılmasının son aşamasında sistem, yaklaşık 26 hektarlık bir alanı kaplayacak ve toplam 13 MW kurulu güç kapasitesine sahip olacak. Dikey güneş panel sistemi 2.600 metre uzunluğunda piste paralel olarak uzanacak. Sistemin 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.


[1] PV Magazine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu