Enerji Depolama

Enerji Kanunları İle İlgili Kanun Teklifi TBMM’ye Sunuldu

TBMM'ye enerji kanunları ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi sunuldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Başkanlığı’na “Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlıklı bir kanun teklifi sunuldu.

Yürürlülük maddeleri hariç 14 maddeden oluşan teklif ile Maden Kanunu, Kıyı Kanunu, Doğal Gaz Piyasası Kanunu, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun, Enerji Verimliliği Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanunu’nda çeşitli değişiklikler önerildi.

Teklifte Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda önerilen değişiklikte, YEKA yarışmalarına ve YEKDEM destek süresi 10 yılı geçen lisanssız elektrik üretim tesislerinin Lisanslı olarak devam etmelerine yönelik hükümler yer alıyor.

Teklif, Enerji Verimliliği Kanununun, enerji verimliliği projelerinin desteklenmesine ilişkin hükümleriyle birlikte Elektrik Piyasası Kanununa “Lisans ve Önlisanslara ilişkin sonlandırma hakkı” başlıklı bir ek madde içerilmesi gibi değişiklikleri de kapsıyor.

Teklifte Kıyı Kanununda yapılacak düzenleme ile içme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile kanun kapsamındaki kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin üzerinde, Enerji Bakanlığının yenilenebilir enerji kaynak alanı ilan ettiği bölgelerde imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji santralleri inşa edilmesi öneriliyor.

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu