Enerji Depolama

EIC: “Yenilenebilir Enerji Projeleri Dünyayı Çevre Hedeflerine Yaklaştırıyor”

Energy Industries Council (EIC) tarafından hazırlanan raporda, 2022’de toplam 335 yenilenebilir ve temiz enerji projesinin devreye alındığı belirtildi.

Energy Industries Council (EIC) tarafından hazırlanan raporda, yenilenebilir enerji ve temiz enerji projelerinin 2022’de küresel elektrik şebekesine yaklaşık 66 GW ekleyerek dünyayı çevre hedeflerine yaklaştırdığı ifade edildi. Ancak Energy Industries Council’e (EIC), proje dağıtım hızının 2050 net sıfır hedefine ulaşmak için çok daha hızlı ilerlemek gerektiğini vurguladı.

Güneş enerjisinin diğer temiz enerji biçimlerine kıyasla küresel elektrik şebekesine 25,7 GW ekleyerek en çok katkıda bulunan enerji olduğu belirtilen raporda, Çin ve Rusya haricinde çeşitli enerji projelerinin kapsandığı açıklandı. Güneş enerjisini ise 3,7 GW ve 22 GW üreten açık deniz ve kara rüzgâr projeleri yakından takip etmekte.

“Dengeli ve Çeşitlendirilmiş Enerji Karışımına İhtiyaç Var”

Rapora göre, yıl içinde devreye alınan temiz enerji projelerinde başı çeken ülkeler ise Fransa, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD olarak belirlendi. Ayrıca raporda fosil yakıtların 2022’de hizmete giren 46,6 GW toplam kapasiteye sahip 65 enerji santrali projesi ile küresel enerji sektörüne en büyük tek katkıyı sağlamaya devam ettiği vurgulandı.  Ancak sektörün küresel şebekeye 80 GW’ın üzerinde elektrik eklediği 2018 yılına kıyasla yeni kapasitede belirgin bir düşüş yaşadığı görülüyor.

EIC’nin Piyasa İstihbarat Başkanı Neil Golding raporla ilgili, “Dünyanın, enerji güvenliği ve satın alınabilirlik gibi zorlukları ele alırken aynı zamanda sürdürülebilirliğe öncelik veren dengeli ve çeşitlendirilmiş bir enerji karışımına ihtiyacı var.” açıklamasını yaptı.

Golding, “Açık deniz yüzer rüzgâr sektörüne bakarsak, iddialı hedeflere sahip olmanın pratikte ne anlama geldiğini görebiliriz” diyerek açıklamasını şöyle sürdürüyor: “Verilerimiz, 2035 yılına kadar 140 megavat enerji üretme planlarının olduğunu gösteriyor, ancak bu hedeflere ulaşmak için türbin ve ihracat kabloları üretmek için yeterli kapasitenin oluşturulması ve daha hızlı teslimat için proje yürütmenin modernleştirilmesi dahil olmak üzere tedarik zincirinde önemli değişiklikler yapılması gerekecek.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu