Güneş Enerjisi

Dikey Tarım GES ile Uyumlu Mahsuller

Kanada’da yapılan araştırmalar, dikey tarım GES sistemlerinin birçok geleneksel bitki için uygun olduğunu ve elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini ortaya koyuyor. Dikey tarım GES sistemleriyle hangi mahsullerin uyumlu olduğunu belirlemek için Kanada’da yapılan araştırmalar, birçok geleneksel bitkinin bu sistemlerde yetişebileceğini ortaya koydu. Çalışma, farklı sıra aralıklarında ve çeşitli tarımsal alanlarda gerçekleştirildi.

Araştırma ve Bulgular

Kanada’daki Batı Ontario Üniversitesi öncülüğünde yapılan çalışmada, dikey, çift yönlü, doğu-batı yönelimli GES sistemleri kullanıldı. Deneyler, 0.5 metre yükseklikte ve 3.06 metre uzunlukta panellerle gerçekleştirildi. İrradians modelleme ile üç farklı bölge incelendi: London, Calgary ve Winnipeg.

Mahsuller ve İrradians

Sonuçlara göre, 5 metre sıra aralığı bitkilerin güneş ışığı ihtiyaçlarını karşılayamayabilirken, 15 ve 45 metre aralıklar daha uygun bulundu. London’da 45 metre aralığında güneş ışığı azalması minimum seviyede kaldı.

Sonuç

Araştırma, dikey tarım GES sistemlerinin birçok geleneksel bitki için uygun olduğunu ve Kanada’nın elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabileceğini göstermektedir.


Kaynak: PV Magazine

Başa dön tuşu