Güneş Enerjisi

Avusturya, Güneş Enerjisi İndirim Programı ile 100.000 Başvuru Kabul Etti

Avusturya'nın indirim programının son turunda kabul edilen başvuruların yaklaşık 90.000'i ev sahiplerinden geldi ve yaklaşık 30.000'i batarya depolama kurulumunu içeriyor.

Avusturya Enerji Ajansı OeMAG, çatı üstü fotovoltaik (PV) ve depolama için indirim programının bu yılki ilk turunda ev sahiplerinden gelen yaklaşık 90.700 başvuruyu onayladı. Bu sayıya bir önceki yıldan kalan ve yeniden yapılan başvurular da dahildir ve 20 kW’ı aşmayan PV sistemleriyle ilgilidir.

Ayrıca bakanlık, 20 kW ile 1 MW arasında değişen kapasitelere sahip PV kurulumlarıyla ilgili 9.300 başvuruyu daha onayladı. Buna ek olarak, batarya depolama sistemleri için kabul edilen 33.000 başvuru daha vardı.

Programın ilk ayağının bütçesi 323 milyon Avro (353.9 milyon Dolar). Toplamda bu yılın bütçesi 600 milyon Avro’ya ulaşıyor.

Enerji Bakanı Leonore Gewessler Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında, “Bu kadar çok insanın buna katkıda bulunması gerçekten iyi bir haber. 100.000’den fazla başvuru mutlak bir rekor,” dedi. “Ancak bu aynı zamanda bir meydan okumayı da beraberinde getiriyor. Şimdi makul bir şekilde daha fazla gelişme için baskı yapma zamanı. Diğer ülkeler KDV’nin kaldırılması konusunda iyi deneyimler yaşadı. Bunu ciddi bir şekilde tartışmalıyız,” diye devam etti.

Aralık ayı sonunda Avusturya’nın kümülatif fotovoltaik kapasitesi 4,2 GW’a ulaştı. Geçen yıl, çoğu indirim programının sağladığı destek sayesinde olmak üzere yaklaşık 1,4 GW güneş enerjisi kullandı.


[1] PV Magazine

Selim İnanç

Selim İnanç, İstanbul Teknik Üniversite Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Güneş enerjisi ve temiz enerji üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu