Elektik Piyasası

Avrupa Elektrik Fiyatları Çoğu Piyasada Düştü (Haziran-2024)

Haziran ayının ikinci haftasında, Britanya ve İskandinav piyasaları hariç tüm büyük Avrupa elektrik piyasalarında fiyatlar düştü. Portekiz, 13 Haziran’da 22 GWh günlük güneş enerjisi üretimi ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Elektrik Fiyatlarında Düşüşler ve Artışlar

AleaSoft Energy Forecasting analizine göre, Haziran’ın ikinci haftasında elektrik fiyatları büyük Avrupa piyasalarında düştü. İspanyol danışmanlık şirketi, Belçika, Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz ve İspanya piyasalarında önceki haftaya göre fiyat düşüşleri kaydetti. Fransa ve Portekiz, sırasıyla %43 ve %35 ile en büyük yüzdelik düşüşleri yaşadı.

Fiyat Artışları Yaşanan Piyasalar

Buna karşılık, Britanya ve İskandinav piyasaları, fiyat artışı yaşayan tek bölgeler oldu. Bu piyasalarda elektrik fiyatları sırasıyla %23 ve %26 arttı.

Ortalama Elektrik Fiyatları

Haziran’ın ikinci haftasında, analiz edilen tüm piyasalarda ortalama elektrik fiyatları €100/MWh seviyesinin altında kaldı. En yüksek fiyatlar Britanya piyasasında (€87.14/MWh) ve İtalya piyasasında (€99.00/MWh) kaydedildi. En düşük fiyat ise Fransa piyasasında (€21.01/MWh) görüldü.

Rüzgar Enerjisinin Etkisi

AleaSoft, rüzgar enerjisi üretimindeki artışın çoğu Avrupa elektrik piyasasında fiyatların düşüşünde etkili olduğunu belirtirken, Belçika, Fransa, İspanya ve Portekiz’de elektrik talebi de azaldı.

Negatif Elektrik Fiyatları

İtalya ve Britanya dışındaki tüm piyasalar Haziran’ın ikinci haftasında negatif elektrik fiyatları kaydetti. Belçika ve Fransa, 15 Haziran’da saatlik en düşük fiyatı -€80.02/MWh olarak kaydetti. Portekiz ve İspanya, 16 Haziran’da tarihindeki en düşük saatlik fiyatlarını -€2.00/MWh olarak kaydetti. Fransa, 15 Haziran’da Mayıs 2020 sonundan bu yana en düşük fiyat olan -€5.76/MWh‘yi gördü.

Güneş Enerjisi Üretimi

Haziran’ın ikinci haftasında Portekiz ve İspanya’da güneş enerjisi üretimi artarken, Almanya, Fransa ve İtalya’da düştü. Portekiz, 13 Haziran’da 22 GWh ile tüm zamanların günlük güneş enerjisi üretim rekorunu kırdı. Aynı gün, Fransa da Haziran ayında günlük en yüksek üretimini 119 GWh ile kaydetti.

İlginizi Çekebilir: En Güncel Elektrik Birim Fiyatları

Gelecek Hafta Beklentileri

AleaSoft, Haziran’ın üçüncü haftasında çoğu piyasada elektrik fiyatlarının yeniden artabileceğini, ancak İspanya piyasasında düşmeye devam edeceğini belirtti. Almanya ve İspanya’da güneş enerjisi üretiminin de artması bekleniyor.


[1] PV Magazine

Başa dön tuşu