Enerji DepolamaElektik Piyasası

Sokak Lambalarında Enerji Verimliliği Sağlayan LED Armatürler Kullanılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği Stratejisi ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık 2024 yılının başında hayata geçirdiği Enerji Verimliliği Stratejisi’ne yönelik attığı adımlar doğrultusunda, elektrik üretim, iletim ve dağıtımında kayıpları azaltmayı hedeflemişti. Bakanlık, bu hedef doğrultusunda bugüne kadar genel aydınlatma sistemine 140 bin LED armatür eklediğini ve bu sayede 1 Temmuz itibarıyla 82 milyon liralık tasarruf sağlandığını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve 2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nın 2024-2030 yıllarını kapsadığını ifade ederek “2030 yılına kadar 1,2 milyon sokak lambasını verimli hale getireceğiz. Böylece her yıl 720 milyon liralık tasarruf sağlayacağız.” diye konuştu.

Sokaklarda Yüzde 50 Tasarruf Sağlayan LED Armatürler Kullanılacak

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, cadde ve sokakların aydınlatılmasında kullanılan yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar yerine yüzde 50 tasarruf sağlayan LED armatürler sisteme dahil edilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın koordinasyonunda TEDAŞ ve elektrik dağıtım şirketlerinin yürüttüğü verimlilik çalışması ile bugüne kadar genel aydınlatmada 140 bin LED armatür kurulumu gerçekleştirildi. 1 Temmuz itibarıyla 140 bin LED armatürden yıllık bazda yaklaşık 82 milyon liralık tasarruf elde edildi. 

“2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi Önemli”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, enerji verimliliğinde farkındalığın çok önemli olduğuna işaret ederek “Tüm dünyada enerji verimliliğine yılda 600 milyar dolar yatırım yapılıyor. Bu alanda yıllık istihdam artışı 1 milyon kişiye ulaşmış durumda. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2053 Net Sıfır Emisyon hedefini göz önüne aldığımızda tüm planlamalarımızda enerji verimliliği önemli bir rol üstleniyor.” dedi.

“Her Yıl 720 Milyon Liralık Tasarruf Sağlayacağız”

Ocak ayında Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve 2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı açıkladıklarını hatırlatan Bakan Bayraktar, “2024-2030 yıllarını kapsayan plan doğrultusunda 10 stratejik amaç belirledik. 61 eylemimiz var. Bunlardan biri de ‘Genel Aydınlatmada Enerji Verimliliğinin Artırılması.’ Bu eylem doğrultusunda 2030 yılına kadar 1,2 milyon sokak lambasını verimli hale getireceğiz. Böylece her yıl 720 milyon liralık tasarruf sağlayacağız.” diye konuştu.

1,2 Milyon Tasarruflu LED Armatür Sisteme Dahil Edilecek

Bakanlığın açıklamasında Türkiye genelinde toplamda yaklaşık 10 milyon armatür bulunduğu ve 2023 yılında Türkiye’de genel aydınlatma amacıyla 5 bin 24 GWh elektrik tüketildiği ifade edildi. Oluşan faturayı ödemek için bakanlık bütçesinde 23, 6 milyar lira, belediye ve il özel idarelerinin bütçelerinden de 5,2 milyar lira çıkarken, Bakanlıığın 2028 yılına kadar 1 milyon, 2030 yılına kadar da 1,2 milyon tasarruflu LED armatürü sisteme dahil etmeyi planladığı vurgulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu