Elektik Piyasası

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği Değişiklik Taslağı Görüşe Açıldı

T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği Değişiklik Taslağını kamuoyu görüşüne açtı.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, “30/05/2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde (Yönetmelik) çeşitli tarihlerde değişiklikler yapılmış, gelinen süreçte ise gerek Kurumumuza ulaşan talepler gerekse de uygulamada ortaya çıkan gereklilikler sebebiyle Yönetmelikte yer alan düzenlemelerde değişiklik veya ilave düzenleme yapma ihtiyacı doğmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

15 gün süreyle görüşe açılan değişiklik taslağı hakkındaki görüş ve öneriler, gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesini teminen 26/07/2024 tarihi mesai bitimine kadar “Görüş Formu” kullanılarak (MS Word formatında) epdtuketici@epdk.gov.tr e-posta adresine ve yazılı olarak EPDK’ya Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına gönderilecek.

Mesken Abonelerinin Faturalarında Güvence Bedeli Alınmaması Gündemde

Mevcut durumda mesken aboneleri için 680-1135 lira arasında güvence bedeli alınıyor. Borcundan dolayı sözleşmesi iptal edilen aboneler ise yeni abonelik yaptırmak için yüzde 50 daha fazla güvence bedeli ödüyor. Taslakla, fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden yeni yapacakları sözleşmelerde güvence bedeli alınmaması planlanıyor.

Ayrıca yabancı uyruklu kişilerin abonelikleri, kağıt israfının önlenmesi için dijital dönem başlangıcı ve kaçak elektrik hakkında da değişiklik yapılması planlanıyor.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu